Zapiski z Kozielska…
autor: Andrzej Rieger
wydanie: Narodowe Centrum Kultury, 2015
seria: Biblioteka Katyńska
ISBN: 978-83-798-2158-7
oprawa: miękka
stron: 83
Kolejna książka z serii „Biblioteka Katyńska”, wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury, przybliża sylwetkę Andrzeja Riegera. Pretekstem do przedstawienia jego biografii był unikatowy dziennik z niewoli, który znaleziono w trakcie niemieckich ekshumacji w Katyniu w 1943 roku. Dzięki wnikliwej pracy syna Andrzeja Riegera, prof. Janusza Andrzeja Riegera, w książce znajdujemy całościowy życiorys jego ojca, uzupełniony wieloma dokumentami oraz fotografiami. Poznajmy jego rodzinę, pracę, życie. W takim szerszym kontekście dziennik z niewoli jest jeszcze bardziej wzruszającym świadectwem zbrodni, wobec którego nie możliwym jest przejść obojętnie.
https://sklep.nck.pl/pl/p/-Zapiski-z-Kozielska…/668
Bykowania.Cień Katynia
fotografie: Tymon Kretschmer; narracja: Izabella Sariusz-Skąpska
wydanie: Narodowe Centrum Kultury, 2016
seria: Biblioteka Katyńska
ISBN: 978-83-7982-124-2
oprawa: twarda
stron: 176
Las w Bykowni kryje tajemnice okrutnej epoki stalinowskiej, począwszy od Wielkiej Czystki 1937 roku. W morzu krwi, którą wtedy przelano, jest także polska kropla. Tu spoczywali Polacy, ofiary Zbrodni Katyńskiej, więzieni na Ukrainie po 17 września 1939 roku i zamordowani w 1940 roku. Ten ślad Katynia łączy ludzkie losy i tragedię osieroconych z różnych narodów. Kiedy w 2012 roku Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni opustoszał po uroczystości poświęcenia, zostaliśmy tu trochę dłużej. Były słoneczne, wrześniowe dni. I okazało się, że kijowianie, odwiedzając ten piękny las w wolnym czasie, zachodzą i tutaj. Czytali polskie tabliczki epitafijne i napisy na bramie pamięci. Ktoś poruszył serce dzwonu. Wierzymy, że gospodarze tej ziemi, a zarazem goście na Polskim Cmentarzu Wojennym, rozumieją wspólną, straszną historię, która tu spoczęła.
Dzień rozpoczął się szczególnie
autor: Stanisław M. Jankowski
wydanie: Narodowe Centrum Kultury, 2015
seria: Biblioteka Katyńska
ISBN: 978-83-798-2123-5
oprawa: miękka
stron: 83
Książka otwierająca naszą „Bibliotekę Katyńską” ma tytuł Dzień rozpoczął się szczególnie…i jest to tytuł symboliczny. Tymi słowami zaczyna się ostatni wpis w dzienniku jednego z oficerów, majora Adama Solskiego.Jednocześnie słowa te rozpoczynają książkę, która jest w równej mierze opisaniem fascynującej historii tego, jak spuścizna katyńska przetrwała do naszych czasów, jak i przybliżeniem czytelnikowi kilku z katyńskich „skarbów”. Przede wszystkim jedynego zachowanego w oryginale katyńskiego dziennika autorstwa podporucznika Zbigniewa Cichobłazińskiego, i pośrednio z nim związanych karykatur wykonanych w obozie w Kozielsku przez porucznika Mieczysława Seweryna.
Mój Ojciec. Tom. I
wybór i opracowanie: Stanisław M. Jankowski
wydanie: Narodowe Centrum Kultury, 2016
seria: Biblioteka Katyńska
ISBN: 978-83-798-2157-0
oprawa: miękka
stron: 320
Kiedy po 1989 roku zaczęliśmy w Polsce odzyskiwać pamięć o zakazanej w PRL-u historii, Zbrodnia Katyńska była symbolicznym tematem, o którym mówiło się najwięcej. Powstającym od tego czasu materialnym znakom – takim jak cmentarze, pomniki, tablice – towarzyszy żywa pamięć Rodzin Katyńskich.Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych krakowski Instytut Katyński ogłosił konkurs na rodzinne wspomnienia, powstał niezwykły zbiór osobistych świadectw, pisanych przez wdowy, dzieci i wnuki Ofiar. To zatrzymane w czasie portrety: kilkuletnie dziecko tak zapamiętało ojca na całe życie i nawet po dziesięcioleciach, pisząc o nim, dorosły człowiek czuje się jak tamto dziecko. Teksty uderzają intymnością, są proste i wzruszające. Przenoszą nas do zupełnie innej epoki. Nawet po latach zachowują siłę świadectwa.
Mój Ojciec. Tom II
wybór i opracowanie: Stanisław M. Jankowski
wydanie: Narodowe Centrum Kultury, 2016
seria: Biblioteka Katyńska
ISBN: 978-83-7982-225-6
oprawa: miękka
stron: 324
Drugi tom antologii wspomnień „Mój Ojciec”, wydawanej w ramach serii „Biblioteka Katyńska” przez Narodowe Centrum Kultury, przynosi kolejne sylwetki ofiar Katynia, Ostaszkowa czy Miednego. Świadectwa te zostały nadesłane przez bliskie pomordowanym osoby na konkurs o tym samym tytule, ogłoszony w latach 1993-1994 przez krakowski Instytut Katyński w Polsce. Od czasu ich spisania minęło ponad dwadzieścia lat. Późniejsze ustalenia badawcze zweryfikowały wiele z zawartych tu pytań czy wątpliwości. My jednak prezentujemy te wspomnienia jako teksty źródłowe, zapis bólu i nadziei żon oraz dzieci.
https://sklep.nck.pl/pl/p/Moj-Ojciec-Tom-II/729
Żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej – Ofiary Zbrodni Katyńskiej
wstęp i redakcja: Artur Ochał
wydanie: Narodowe Centrum Kultury, 2016
seria: Biblioteka Katyńska
ISBN: 978-83-7982-226-3
oprawa: miękka
stron: 312
W kolejnej pozycji z serii „Biblioteka Katyńska” przypominamy o tych spośród ofiar Zbrodni Katyńskiej, którzy służyli w Korpusie Ochrony Pogranicza (kresy wschodnie przedwojennej Polski) i w Straży Granicznej (pozostałe granice). Książka kreśli plastyczny obraz pogranicza, strukturę stacjonujących tam oddziałów, szczegółową ich dyslokację, historię obu formacji, ale także jednostkowe losy obrońców. Jej niezaprzeczalnym walorem są obszerne biogramy, zdjęcia, listy i wspomnienia dotyczące wybranych bohaterów. Publikacja powstała dzięki pasji i zaangażowaniu Autorów – osób na co dzień związanych ze Strażą Graniczną. Dotarli oni do wielu nieznanych wcześniej archiwaliów i zbiorów rodzinnych. Bogata dokumentacja, zestawiona z imienną listą pomordowanych, pozwala zdać sobie sprawę z faktu jaką stratą dla naszego życia społecznego była Zbrodnia Katyńska.