1996-2010 – Pamiętam

11 listopad 1996

Do kraju zostały przeniesione znaki Srebrnego Krzyża Orderu VM nadane Pomnikowi Męczeństwa Katynia w Londynie w celu udekorowania po zbudowaniu cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

27 czerwiec 1998

Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod cmentarz wojenny w Charkowie przeszła do historii w postaci nawet dzisiaj obecnych w Internecie filmów, potwierdzających nadużycie alkoholu przez prezydenta RP – Aleksandra Kwaśniewskiego.

6 lipiec 1999

W komunikacie Komitetu Budowy Narodowego Pomnika Katyńskiego  w Baltimore, w stanie Maryland przypomniano, że pomnik  „ma być

odpowiedzią na krzyk Męczeństwa Katynia, aby przypominał o wszystkich ofiarach we wszystkich czasach i we wszystkich miejscach”.

17 czerwiec 2000
W otwarciu i poświęceniu Cmentarza Wojennego w Charkowie uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych RP, kościelnych, parlamentarnych i wojskowych.

 

28 lipiec 2000

Otwarcie i poświęcenie Cmentarza Wojennego w Katyniu w obecności władz państwowych, kościelnych, parlamentarnych i wojskowych.

 

2 wrzesień 2000

Otwarcie i poświęcenie Cmentarza Wojennego w Miednoje z udziałem najwyższych władz państwowych RP, przedstawicieli polskiego Parlamentu i duchowieństwa oraz Policji.

W Moskwie ukazuje się książka – znanego wcześniej z artykułów na ten temat- Jurija Ignatiewicza Muchina pt. „ Antyrosyjska nikczemność. Analiza naukowo – historyczna. Rozprzestrzenianie fałszerstwa sprawy katyńskiej przez Polskę i Generalną Prokuraturę Rosji w celu rozpalenia nienawiści Polaków do Rosjan”.

21 września 2004

Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej umorzyła trwające 14 lat śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej z powodu śmierci winnych zbrodni oraz zdecydowała o objęciu klauzulą tajności 116 z ponad 180 tomów akt. Według informacji GPW FR na terytorium ZSRR internowane były 14.542 osoby, zginęły 1803 osoby, a spośród nich tylko 22 udało się zidentyfikować… Nikomu nie postawiono zarzutów. Nie uznano mordu katyńskiego za ludobójstwo.

Fakt ten do wiadomości publicznej podał dopiero 11 marca 2005 roku – na krótko przed obchodami 60. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami – ówczesny główny prokurator wojskowy, generał Aleksandr Sawienkow.

11 październik 2005

Pierwszy dzień pobytu w Moskwie zespołu polskich prokuratorów i historyka IPN zaproszonych, aby w siedzibie Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej zapoznać się z utajnionymi aktami prowadzonego przez 14 lat i umorzonego we wrześniu 2004 śledztwa w sprawie Zbrodni Katyńskiej. Udostępniono teczki od lat znane w Warszawie i tam skopiowane oraz m, in. – jak na kpinę – z zeznaniami świadków przesłuchanych w Polsce. W aktach brakowało m.in. zbrodniczej decyzji sowieckiego BP z 5 marca 1940 roku. Polskim prokuratorom nie  zezwolono na wgląd do utajnionej decyzji o umorzeniu śledztwa jak również opatrzonego klauzulą tajności  – ze względu na tajemnicę państwową – uzasadnienia.

18 styczeń 2006

Zdaniem Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej przepisy ustawy „O rehabilitacji ofiar represji politycznych” nie mogą obejmować zamordowanych w Katyniu polskich oficerów, gdyż z powodu zniszczenia dokumentacji „w toku śledztwa w sprawie karnej, niestety, nie ustalono, na podstawie jakiego artykułu Kodeksu Karnego FR wymienione osoby zostały pociągnięte do odpowiedzialności karnej…”

17 wrzesień 2007

W Teatrze Wielkim w Warszawie ujawniono film „Katyń” Andrzeja Wajdy, który – jak w każdym przemówieniu od lat – usiłował przekonać słuchaczy o śmierci swojego  ojca w Katyniu, a nie w Charkowie, dokąd Jakuba Wajdę dowieziono z obozu w Starobielsku.

 

4 kwiecień 2007

W związku z konfliktem w sprawie rosyjskiej ekspozycji w Muzeum Auschwitz – Birkenau deputowany z ramienia partii komunistycznej Federacji Rosyjskiej – prawnik Wiktor Iluchin (zastępca przewodniczącego Komisji dumy Państwowej w sprawach bezpieczeństwa) w wywiadzie stwierdza, że „ Polska już od dawna próbuje wmówić stronie rosyjskiej, że w roku 1940 ZSRR rozstrzelał 21 tys. polskich oficerów, chociaż fakty historyczne są zupełnie inne [i] chociaż udowodniono, że ich rozstrzelali Niemcy w lecie 1941 r.

28 czerwiec 2010

Komitet Pomocy Humanitarnej dla Rodzin Katyńskich ‘Pojednanie” wzywa premiera Federacji Rosyjskiej – Władimira Putina  do ’”uruchomienia  środków finansowych dla[…] przyznania 10. letniego wsparcia finansowego dla rodzin – potomków polskich jeńców wojennych zamordowanych bestialsko w Katyniu w roku 1940 przez NKWD. ‘Pojednanie” obiecywało ‘udostępnienie swojego konta, na które Federacja Rosyjska  miała  przekazywać rok rocznie 76 mln zł przez okres 10 lat. Żadna Rodzina Katyńska nie podjęła współpracy z „Pojednaniem” – komitetem, który – jak się okazało – zamierzali powołać pseudonaukowcy z kryminalną przeszłością.

O autorze

Autorem rozdziałów poświęconych historii zbrodni katyńskiej jest Stanisław M. Jankowski (ur. 1945), absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, od lat związany z Instytutem Katyńskim w Polsce oraz Niezależnym Komitetem Historycznym Badania Zbrodni Katyńskiej. Publicysta i historyk, autor kilkuset publikacji oraz ponad dwudziestu książek m.in. o Armii Krajowej, generale Leopoldzie Okulickim, emisariuszu Janie Karskim, kulisach zbrodni katyńskiej. Konsultant historyczny filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.