Zapiski z Kozielska…
autor: Andrzej Rieger
wydanie: Narodowe Centrum Kultury, 2015
seria: Biblioteka Katyńska
ISBN: 978-83-798-2158-7
oprawa: miękka
stron: 83
Kolejna książka z serii „Biblioteka Katyńska”, wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury, przybliża sylwetkę Andrzeja Riegera. Pretekstem do przedstawienia jego biografii był unikatowy dziennik z niewoli, który znaleziono w trakcie niemieckich ekshumacji w Katyniu w 1943 roku. Dzięki wnikliwej pracy syna Andrzeja Riegera, prof. Janusza Andrzeja Riegera, w książce znajdujemy całościowy życiorys jego ojca, uzupełniony wieloma dokumentami oraz fotografiami. Poznajmy jego rodzinę, pracę, życie. W takim szerszym kontekście dziennik z niewoli jest jeszcze bardziej wzruszającym świadectwem zbrodni, wobec którego nie możliwym jest przejść obojętnie.
https://sklep.nck.pl/pl/p/-Zapiski-z-Kozielska…/668
Bykowania.Cień Katynia

wydanie: Narodowe Centrum Kultury, 2016
seria: Biblioteka Katyńska
ISBN: 978-83-7982-124-2
oprawa: twarda
stron: 176
Las w Bykowni kryje tajemnice okrutnej epoki stalinowskiej, począwszy od Wielkiej Czystki 1937. W morzu krwi, którą wtedy przelano, jest także polska kropla. Tu spoczywali Polacy, ofiary Zbrodni Katyńskiej, więzieni na Ukrainie po 17 września 1939 i zamordowani w 1940 roku.
Ten ślad Katynia łączy ludzkie losy i tragedię osieroconych z różnych narodów. Kiedy w 2012 roku Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni opustoszał po uroczystości poświęcenia, zostaliśmy tu trochę dłużej. Były słoneczne, wrześniowe dni. I okazało się, że kijowianie, odwiedzając ten piękny las w wolnym czasie, zachodzą i tutaj. Czytali polskie tabliczki epitafijne i napisy na bramie pamięci. Ktoś poruszył serce dzwonu. Wierzymy, że gospodarze tej ziemi, a zarazem goście na Polskim Cmentarzu Wojennym, rozumieją wspólną, straszną historię, która tu spoczęła.
Dzień rozpoczął się szczególnie

wydanie: Narodowe Centrum Kultury, 2015
seria: Biblioteka Katyńska
ISBN: 978-83-798-2123-5
oprawa: miękka
stron: 83
Książka otwierająca naszą „Bibliotekę Katyńską” ma tytuł Dzień rozpoczął się szczególnie…i jest to tytuł symboliczny. Tymi słowami zaczyna się ostatni wpis w dzienniku jednego z oficerów, majora Adama Solskiego.
Jednocześnie słowa te rozpoczynają książkę, która jest w równej mierze opisaniem fascynującej historii tego, jak spuścizna katyńska przetrwała do naszych czasów, jak i przybliżeniem czytelnikowi kilku z katyńskich „skarbów”. Przede wszystkim jedynego zachowanego w oryginale katyńskiego dziennika autorstwa podporucznika Zbigniewa Cichobłazińskiego, i pośrednio z nim związanych karykatur wykonanych w obozie w Kozielsku przez porucznika Mieczysława Seweryna.
Mój Ojciec. Tom. I
wydanie: Narodowe Centrum Kultury, 2016
seria: Biblioteka Katyńska
ISBN: 978-83-798-2157-0
oprawa: miękka
stron: 320Kiedy po 1989 zaczęliśmy w Polsce odzyskiwać pamięć o zakazanej w PRL-u historii, Zbrodnia Katyńska była symbolicznym tematem, o którym mówiło się najwięcej. Powstającym od tego czasu materialnym znakom – takim jak cmentarze, pomniki, tablice – towarzyszy żywa pamięć Rodzin Katyńskich.Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych krakowski Instytut Katyński ogłosił konkurs na rodzinne wspomnienia, powstał niezwykły zbiór osobistych świadectw, pisanych przez wdowy, dzieci i wnuki Ofiar. To zatrzymane w czasie portrety: kilkuletnie dziecko tak zapamiętało ojca na całe życie i nawet po dziesięcioleciach, pisząc o nim, dorosły człowiek czuje się jak tamto dziecko. Teksty uderzają intymnością, są proste i wzruszające. Przenoszą nas do zupełnie innej epoki. Nawet po latach zachowują siłę świadectwa.
Mój Ojciec. Tom II
wydanie: Narodowe Centrum Kultury, 2016
seria: Biblioteka Katyńska
ISBN: 978-83-7982-225-6
oprawa: miękka
stron: 324
Drugi tom antologii wspomnień „Mój Ojciec”, wydawanej w ramach serii „Biblioteka Katyńska” przez Narodowe Centrum Kultury, przynosi kolejne sylwetki ofiar Katynia, Ostaszkowa czy Miednego. Świadectwa te zostały nadesłane przez bliskie pomordowanym osoby na konkurs o tym samym tytule, ogłoszony w latach 1993-1994 przez krakowski Instytut Katyński w Polsce. Od czasu ich spisania minęło ponad dwadzieścia lat. Późniejsze ustalenia badawcze zweryfikowały wiele z zawartych tu pytań czy wątpliwości. My jednak prezentujemy te wspomnienia jako teksty źródłowe, zapis bólu i nadziei żon oraz dzieci.
https://sklep.nck.pl/pl/p/Moj-Ojciec-Tom-II/729
Żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej – Ofiary Zbrodni Katyńskiej
wydanie: Narodowe Centrum Kultury, 2016
seria: Biblioteka Katyńska
ISBN: 978-83-7982-226-3
oprawa: miękka
stron: 312