O autorze

Autorem rozdziałów poświęconych historii zbrodni katyńskiej jest Stanisław M. Jankowski (ur. 1945), absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, od lat związany z Instytutem Katyńskim w Polsce oraz Niezależnym Komitetem Historycznym Badania Zbrodni Katyńskiej. Publicysta i historyk, autor kilkuset publikacji oraz ponad dwudziestu książek m.in. o Armii Krajowej, generale Leopoldzie Okulickim, emisariuszu Janie Karskim, kulisach zbrodni katyńskiej. Konsultant historyczny filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.

11 listopad 1996

Do kraju zostały przeniesione znaki Srebrnego Krzyża Orderu VM nadane Pomnikowi Męczeństwa Katynia w Londynie w celu udekorowania po zbudowaniu cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

27 czerwiec 1998

Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod cmentarz wojenny w Charkowie przeszła do historii w postaci nawet dzisiaj obecnych w Internecie filmów, potwierdzających nadużycie alkoholu przez prezydenta RP – Aleksandra Kwaśniewskiego.

6 lipiec 1999

W komunikacie Komitetu Budowy Narodowego Pomnika Katyńskiego  w Baltimore, w stanie Maryland przypomniano, że pomnik  „ma być

odpowiedzią na krzyk Męczeństwa Katynia, aby przypominał o wszystkich ofiarach we wszystkich czasach i we wszystkich miejscach”.

17 czerwiec 2000
W otwarciu i poświęceniu Cmentarza Wojennego w Charkowie uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych RP, kościelnych, parlamentarnych i wojskowych.

 

28 lipiec 2000

Otwarcie i poświęcenie Cmentarza Wojennego w Katyniu w obecności władz państwowych, kościelnych, parlamentarnych i wojskowych.

 

2 wrzesień 2000

Otwarcie i poświęcenie Cmentarza Wojennego w Miednoje z udziałem najwyższych władz państwowych RP, przedstawicieli polskiego Parlamentu i duchowieństwa oraz Policji.

W Moskwie ukazuje się książka – znanego wcześniej z artykułów na ten temat- Jurija Ignatiewicza Muchina pt. „ Antyrosyjska nikczemność. Analiza naukowo – historyczna. Rozprzestrzenianie fałszerstwa sprawy katyńskiej przez Polskę i Generalną Prokuraturę Rosji w celu rozpalenia nienawiści Polaków do Rosjan”.

21 września 2004

Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej umorzyła trwające 14 lat śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej z powodu śmierci winnych zbrodni oraz zdecydowała o objęciu klauzulą tajności 116 z ponad 180 tomów akt. Według informacji GPW FR na terytorium ZSRR internowane były 14.542 osoby, zginęły 1803 osoby, a spośród nich tylko 22 udało się zidentyfikować… Nikomu nie postawiono zarzutów. Nie uznano mordu katyńskiego za ludobójstwo.

Fakt ten do wiadomości publicznej podał dopiero 11 marca 2005 roku – na krótko przed obchodami 60. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami – ówczesny główny prokurator wojskowy, generał Aleksandr Sawienkow.

11 październik 2005

Pierwszy dzień pobytu w Moskwie zespołu polskich prokuratorów i historyka IPN zaproszonych, aby w siedzibie Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej zapoznać się z utajnionymi aktami prowadzonego przez 14 lat i umorzonego we wrześniu 2004 śledztwa w sprawie Zbrodni Katyńskiej. Udostępniono teczki od lat znane w Warszawie i tam skopiowane oraz m, in. – jak na kpinę – z zeznaniami świadków przesłuchanych w Polsce. W aktach brakowało m.in. zbrodniczej decyzji sowieckiego BP z 5 marca 1940 roku. Polskim prokuratorom nie  zezwolono na wgląd do utajnionej decyzji o umorzeniu śledztwa jak również opatrzonego klauzulą tajności  – ze względu na tajemnicę państwową – uzasadnienia.

18 styczeń 2006

Zdaniem Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej przepisy ustawy „O rehabilitacji ofiar represji politycznych” nie mogą obejmować zamordowanych w Katyniu polskich oficerów, gdyż z powodu zniszczenia dokumentacji „w toku śledztwa w sprawie karnej, niestety, nie ustalono, na podstawie jakiego artykułu Kodeksu Karnego FR wymienione osoby zostały pociągnięte do odpowiedzialności karnej…”

17 wrzesień 2007

W Teatrze Wielkim w Warszawie ujawniono film „Katyń” Andrzeja Wajdy, który – jak w każdym przemówieniu od lat – usiłował przekonać słuchaczy o śmierci swojego  ojca w Katyniu, a nie w Charkowie, dokąd Jakuba Wajdę dowieziono z obozu w Starobielsku.

 

4 kwiecień 2007

W związku z konfliktem w sprawie rosyjskiej ekspozycji w Muzeum Auschwitz – Birkenau deputowany z ramienia partii komunistycznej Federacji Rosyjskiej – prawnik Wiktor Iluchin (zastępca przewodniczącego Komisji dumy Państwowej w sprawach bezpieczeństwa) w wywiadzie stwierdza, że „ Polska już od dawna próbuje wmówić stronie rosyjskiej, że w roku 1940 ZSRR rozstrzelał 21 tys. polskich oficerów, chociaż fakty historyczne są zupełnie inne [i] chociaż udowodniono, że ich rozstrzelali Niemcy w lecie 1941 r.

28 czerwiec 2010

Komitet Pomocy Humanitarnej dla Rodzin Katyńskich ‘Pojednanie” wzywa premiera Federacji Rosyjskiej – Władimira Putina  do ’”uruchomienia  środków finansowych dla[…] przyznania 10. letniego wsparcia finansowego dla rodzin – potomków polskich jeńców wojennych zamordowanych bestialsko w Katyniu w roku 1940 przez NKWD. ‘Pojednanie” obiecywało ‘udostępnienie swojego konta, na które Federacja Rosyjska  miała  przekazywać rok rocznie 76 mln zł przez okres 10 lat. Żadna Rodzina Katyńska nie podjęła współpracy z „Pojednaniem” – komitetem, który – jak się okazało – zamierzali powołać pseudonaukowcy z kryminalną przeszłością.